موسسه تحقیقات، آموزش و پیشگیری سرطان
بسم الله الرحمن الرحیم    ۳ شهریور ۱۳۹۵
جستجو
مرکز جامع سرطان
تغییر سایز حروف: افزایش اندازه حروف کاهش اندازه حروف
صفحه اصلی > مقالات > آنچه باید دربارۀ سرطان مری بدانید
آنچه باید دربارۀ سرطان مری بدانید

آنچه باید دربارۀ سرطان مری بدانید

What You Need To Know About Cancer of the Esophagus

دربارۀ این مقاله

آگاهی دربارۀ مراقبت‌‌‌های پزشکی در مورد سرطان مری به شما کمک می‌کند تا نقش فعالی در انتخاب نحوۀ مراقبت از خود داشته باشید. اين مقاله به موارد زير می‌پردازد:

 • تشخیص و مرحله بندی
 • درمان
 • مراقبت حمایتی و تغذیه
 • شرکت در مطالعات تحقیقاتی

این مقاله شامل فهرستی از پرسش‌هاست که شاید شما بخواهید از پزشک خود بپرسید، چون بسیاری ترجیح می‌دهند فهرستی از سئوالات را هنگام ديدار با پزشک همراه داشته باشند. برای یادآوری آنچه پزشک به شما می‌گوید، می‌توانید حرف‌هاي او را یادداشت‌ کنید و یا با اجازۀ وی از ضبط صوت استفاده کنید. شما همچنین می‌‌توانید یکی از اعضای خانواده‌ و یا یکی از دوستان را براي یادداشت‌برداری، یا پرسش و یا فقط گوش‌دادن گفتگوي شما با پزشك همراه ببريد.

برای كسب آگاهي‌هاي تازه دربارۀ سرطان مری، به پايگاه علمي، پزشكي و آموزشي مؤسسة تحقيقات، آموزش و پيشگيري سرطان (www.ncii.ir) سربزنيد.

مری

مری در قفسۀ سینه است و در حدود 25 سانتی متر طول دارد.

این عضو بخشی از دستگاه گوارش است. غذا از طریق مری از دهان به معده منتقل می‌شود.

مری لوله‌ای ماهیچه‌ای است. دیوارۀ‌ مری چندین لایه دارد :

 • لایه داخلی یا پوشاننده : این بافت مری مرطوب است، به گونه‌ای که غذا بتواند به‌راحتي به معده برود.
 • زیر مخاط : غدد این لایه مخاط تولید می‌کنند. مخاط مری را مرطوب نگه می‌دارد.
 • لایۀ ماهیچه‌: ماهیچه‌ها غذا را به سمت معده هل می‌دهند.
 • لایۀ بیرونی : لایۀ بیرونی سطح مری را می‌پوشاند.

سلول‌های سرطانی

سرطان در سلول‌ها آغاز می‌شود که تشکیل‌دهندة بافت‌ها هستند، بافت‌ها هم اعضای بدن را می‌سازند.

سلول‌های طبیعی رشد می‌کنند و هنگامی‌ که بدن به آنها نیاز دارد تقسیم می‌شوند تا سلول‌های جدیدی تشکیل دهند. وقتی سلول‌های طبیعی پیر می‌شوند و یا آسیب می‌بینند، می‌میرند و سلول‌های جدید جای آنها را می‌گیرند.

گاه، این فرآیند اشتباه پیش می‌رود. سلول‌های جدید هنگامی‌که بدن به آنها نیازی ندارد تشکیل می‌شوند و سلول‌های پیر و یا آسیب‌دیده، برخلاف روال طبیعی، از بین نمی‌روند. ساخت سلول‌های اضافه اغلب تشکیل توده‌ای از بافت را می‌دهد که به آن تومور می‌گویند.

توده‌هاي زائد (تومورها) در دیوارۀ مری خوش‌‌خیم (غیرسرطانی) و یا بدخیم (سرطانی) اند. در دیوارۀ نرم داخلی، بخش‌های زبر غیرطبیعی، برآمدگی‌های کوچک، یا یک تومور، ايجاد مي‌شود. تومورهای خوش‌خیم مثل تومورهای بدخیم (سرطانی) مضر و خطرناك نیستند.

تومورهای خوش‌خیم :

 • به ندرت تهدیدی برای زندگی به شمار می‌آیند.
 • قابل برداشتن‌اند و معمولاً بار دیگر رشد نمی‌کنند.
 • به بافت‌های اطراف حمله نمی‌کنند.
 • به بخش‌های دیگر بدن گسترش نمی‌یابند.

سرطان مری در سلول‌های لایۀ درونی مری شروع می‌شود، و به مرور گاهی به طور عمقی به داخل مری و بافت‌های اطراف حمله می‌کند. سلول‌های سرطانی می‌توانند با جداشدن از تومور اوليه گسترش یابند.

سلول‌هاي سرطاني گاهی وارد رگ‌های خونی و یا رگ‌های لنفاوی می‌شوند که شاخه‌ای به تمام بافت‌های بدن هستند. سلول‌های سرطانی معمولاً به سایر بافت‌ها می‌چسبند و رشد می‌کنند و تشکیل تومورهای جدیدی می‌دهند و به آن بافت‌ها صدمه وارد می‌کنند. به پخش سلول‌های سرطانی متاستاز می‌گویند. برای آگاهي دربارۀ سرطان مری گسترش یافته به بخش مرحله‌بندی مراجعه کنید.

انواع سرطان مری

دو نوع مهم از سرطان مری وجود دارد. هردو نوع به شیوۀ مشابهی تشخیص، درمان و مدیریت می‌شوند. دو نوع از رایج‌ترین انواع سرطان مری را بر اساس شکل میکروسکوپی سلول‌های سرطانی نامگذاری می‌کنند. هر دو نوع در سلول‌های بافت داخلی مری شروع به رشد می‌کنند.

آدنوکارسینوم مری : این نوع معمولاً در قسمت پایین مری نزدیک به معده یافت می‌شود.

سرطان سلول سنگفرشی مری : این نوع سرطان معمولاً در قسمت بالای مری یافت می‌شود و در سراسر دنیا رایج‌ترین نوع است.

عوامل بروز سرطان

وقتی که سرطان شما مشخص ‌می‌شود، بسیار طبیعی است که با خود فکر کنید که چه چیزی باعث این بیماری شده‌است.

پزشکان به ندرت می‌توانند توضیح دهند که چرا یکی به سرطان مری دچار می‌شود و دیگری دچار نمی‌شود، به‌هرحال، ما می‌دانیم افرادی که عوامل بروز سرطان خاصی دارند بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به سرطان مری قرار دارند. عامل بروز سرطان به عاملی می‌گویند که احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد.

بنابر مطالعات، این موارد عوامل بروز سرطان مری بوده‌اند:

 • سن 65 سال یا بالاتر : سن، عامل اصلی سرطان مری است. احتمال ابتلا به بیماری با افزایش سن افزایش می‌یابد. بیشترین افرادی که بیماری سرطان مری آنها مشخص شده است 65 ساله و یا مسن‌تر هستند.
 • مذکر بودن : در ایالات متحده، مردان سه برابر بیشتر از زنان درمعرض ابتلا به سرطان مری هستند.
 • استعمال دخانیات : افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند بیشتر از افرادی که دخانیات مصرف نمی‌کنند در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
 • مصرف زیاد مشروبات الکلی : افرادی که بیش از سه بار در روز مشروبات الکلی می‌نوشند بیشتر از افراد غیرالکلی درمعرض ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی مری هستند. افراد الکلی که دخانیات هم مصرف می‌کنند در معرض خطر بسیار بالاتری نسبت به افرادی هستند که دخانیات مصرف نمی‌کنند. به عبارت دیگر، این دو عامل با کمک هم خطر ابتلا به بیماری را بسیار افزایش می‌دهند.
 • برنامۀ غذایی : مطالعات به ما می‌گویند که پیروی از برنامۀ غذایی‌ که شامل مقدار کمی میوه‌ و سبزی است خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش می‌دهد. به هرحال، نتایج مطالعات برنامۀ غذایی همیشه همدیگر را تأئید نمی‌‌‌کنند و جهت فهم بهتر اینکه چگونه برنامۀ غذایی بر خطر ابتلا به سرطان مری تأثیر می‌گذارد مطالعات بیشتری مورد نیاز است.
 • چاقی مفرط : چاقی مفرط خطر ابتلا به آدنوکارسینوم مری را افزایش می‌دهد.
 • بازگشت (Reflux) اسید معده : بازگشت(Reflux) اسید یک جریان عقبگرد غیرطبیعی اسید معده به داخل مری است. بازگشت(Reflux) بسیار معمول است، علامت آن سوزش سردل است ولی در بعضی از افراد علائم خاصی ندارد. اسید معده معمولاً به بافت مری آسیب می‌رساند، و بعد از چندین سال، این آسیب‌بافتی در بعضی افراد منجر به سرطان آدنوکارسینوم مری می‌شود.

Barrett Esophagus (مری بارت) : بازگشت(Reflux) اسید معده معمولاً به مری آسیب می‌رساند و به مرور باعث شرایطی معروف به مری بارت می‌شود. در این صورت، سلول‌های قسمت پایینی مری غیرطبیعی هستند. بیشتر كساني که مبتلا به مری‌بارت هستند از آن بی‌اطلاع‌اند. وجود مری‌بارت باعث افزایش خطر ابتلا به آدنوکارسینوم مری می‌شود. این عامل خطرناک‌تر از بازگشت(Reflux) اسید به تنهایی است.

بسیاری دیگر از عوامل احتمالی بروز سرطان (از قبیل دخانیات بدون دود) نیز بررسی شده‌اند. محققان به مطالعه در زمینۀ عوامل احتمالی بروز سرطان ادامه می‌دهند.

وجود عامل بروز سرطان بدین معنی نیست که فرد دچار سرطان مری خواهد شد. بیشتر كساني که عامل بروز سرطان در آنها ديده شده، هرگز دچار سرطان مری نمی‌شوند.

علائم:

سرطان مری در مراحل اولیه معمولاً علائمي از خون نشان نمي‌دهد، اما با رشد بیش‌تر سرطان، شایع‌ترین علائمی که بروز می‌‌‌کنند عبارت‌اند از:

 • غذا در مری گیر می‌کند و یا گاهی برمی‌گردد.
 • درد هنگام بلع غذا.
 • درد در قفسۀ سینه و ناحیۀ پشت.
 • کاهش وزن.
 • سوزش سر دل (یا ترش کردن).
 • صدای گرفته و یا سرفه‌ای که طی دو هفته رفع نمی‌شود.

این علائم معمولاً در اثر سرطان مری و یا بيماري‌هاي ديگر به‌وجود می‌آیند. اگر شما هر يك از این علائم را دارید باید به پزشک خود اطلاع دهید به‌گونه‌ای که بيماري مشخص و هر چه زودتر درمان شود.

تشخیص

اگر علائمی از نشانه‌‌‌های سرطان مری در خود ديديد، پزشک باید بفهمد که آیا این علائم واقعاً به علت سرطان به‌وجود آمده‌اند و یا علت دیگری دارند. پزشک شما را معاینه می‌‌‌کند و دربارۀ‌ تاریخچۀ سلامت شخصی و خانوادگی شما سئوالاتی می‌پرسد. شما باید آزمایش خون بدهید یا یکی از این موارد را انجام دهید:

بلع باریم : بعد از اینکه شما محلول باریم را می‌نوشید، از مری و معدۀ شما با اشعۀ ایکس عکسبرداری می‌کنند. محلول باریم باعث می‌شود که مری شما در اشعۀ ایکس واضح‌تر دیده‌شود. این آزمایش همچنین به سری دستگاه گوارش فوقانی معروف است.

آندوسکوپی : پزشک از لوله‌ای باریک که مجهز به نور است (آندوسکوپ) برای بررسی مری شما استفاده می‌کند. پزشک ابتدا با اسپری بی‌حسی، حلق را بی‌حس می‌کند و گاهی هم جهت آرام کردن فرد، به او دارو می‌دهد. لوله را از دهان و یا بینی به مری می‌رسانند. پزشک شاید عنوان آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی Upper GI یا EGD و یا ازوفاگوسکوپی (Esophagoscopy) را برای این فرایند به کار ببرد.

نمونه‌برداری: سرطان معمولاً در لایۀ درونی مری شروع می‌شود. پزشک از یک آندوسکوپ جهت برداشتن بافت از مری استفاده می‌کند. آسیب‌شناس، بافت را به منظور معاینۀ میکروسکوپی سلول‌های سرطان بررسی می‌کند. نمونه‌برداری تنها راه مطمئن جهت دانستن این امر است که آیا سلول سرطانی وجود دارد یا نه.

می‌‌‌توانید قبل از انجام نمونه‌برداری این سئوالات را با پزشک در میان بگذارید :

 • عمل کجا انجام می‌‌‌شود؟ آیا باید در بیمارستان بستري شوم؟
 • چقدر طول خواهد کشید؟ آیا به هوش خواهم بود؟
 • آیا دردناک است؟ آیا داروي بیهوشی به من تزریق می‌شود؟
 • چه خطراتی در پی دارد؟ احتمال عفونت و یا خونریزی بعد از آن چقدر است؟
 • چگونه باید برای این کار آماده شوم؟
 • چقدر طول می‌کشد که دوباره بهبود یابم؟
 • چقدر طول می‌کشد تا از نتایج آن آگاه شوم؟ آیا نسخه‌ای از گزارش آسیب‌شناختی را به من خواهند داد؟
 • اگر سرطان داشته‌باشم، چه کسی با من در مورد مرحلۀ بعد صحبت خواهد کرد؟ و چه موقع؟

مرحله بندی :

اگر نمونه‌برداری نشان دهد که سرطان دارید پزشک باید از مرحلۀ بیماری آگاه شود برای اینکه به شما کمک کند که بهترین درمان را انتخاب کنید.

مرحله‌بندی تلاش دقیقی برای یافتن این موارد است :

 • سرطان تا چه عمقی به دیواره‌های مری رسوخ كرده است؟
 • آیا سرطان به بافت‌های اطراف رسوخ كرده است؟
 • آیا سرطان گسترش یافته ‌است؟ در این صورت، به چه قسمت‌هايی از بدن منتشر شده است؟

زمانی که سرطان مری گسترش می‌یابد، اغلب در غدد لنفاوی مجاور یافت می‌شود. اگر سرطان به این غدد رسیده‌ باشد، بعید نیست که به غدد لنفاوی دیگر، استخوان‌ها و سایر اعضا گسترش یابد. علاوه بر این، سرطان مری گاهی به کبد و ریه‌ها نیز نفوذ مي‌كند.

پزشک شما معمولاً دستور یک و یا چند مورد از آزمایشهای مرحله‌بندی زیر را می‌دهد :

سونوگرافی آندوسکوپیک : پزشک لوله‌ای باریک مجهز به نور (آندوسکوپ) را به داخل حلق که با دارو بی‌حس شده، می‌فرستد. امواج از بافت‌های مری و اندام اطراف به بیرون می‌تابد. کامپیوتر تصویری از اکوها (بازتاب‌‌‌ها) به‌وجود می‌آورد. تصویر نشان می‌دهد که سرطان تا چه عمقی به دیوارۀ مری نفوذ كرده است. پزشک معمولاً از يك سوزن براي برداشتن نمونۀ بافت از غدد لنفاوی استفاده می‌کند.

سی‌تی‌اسکن : یک دستگاه اشعۀ ايکس که متصل به کامپیوتر است یک سلسله تصاویر دقیق از قفسۀ سینه و شکم می‌گیرد. پزشکان از سی‌تی‌اسکن استفاده می‌کنند تا سرطان مری را که به غدد لنفاوی و یا سایر قسمت‌ها گسترش‌يافته پیدا ‌کنند. معمولاً از دهان و یا از طریق تزریق وریدی مادۀ حاجب دریافت می‌کنید. ماده حاجب باعث می‌شود که قسمت‌های غیرعادي راحت‌تر مشاهده ‌شوند.

ام.‌آر.آی : از یک آهنربای قوی متصل به کامپیوتر براي گرفتن عکس‌های دقیق از بخش‌های داخلی بدن استفاده می‌کنند. ام‌.آر.‌آی. نشان می‌دهد آیا سرطان در غدد لنفاوی و یا دیگر قسمت‌ها منتشر شده است یا نه. گاهی، يك مادۀ حاجب به رگ تزريق مي‌شود. مادۀ حاجب باعث می‌شود که قسمت‌های غیرطبیعی به طور واضح‌تری در تصاویر نشان داده ‌شوند.

برش نگاری با گسیل پوزیترون ( PET Scan) :
به شما مقدار کمی قند رادیواکتیو تزریق می‌شود. قند رادیواکتیو علامت‌هايي ارسال می‌کند که اسکنر برش نگاری با گسیل پوزیترون آن را دریافت می‌کند. اسکنر PET تصویری از قسمت‌هایی از بدن شما، یعنی جایی که شکر آنجا جذب می‌شود، به‌وجود می‌آورد. سلول‌های سرطانی در تصویر واضح‌تر نشان داده‌می‌شوند؛ چون آنها شکر را سریع‌تر از سلول‌های طبیعی دريافت مي‌كند. اسکن PET نشان می‌دهد که آیا سرطان مری گسترش پیدا کرده‌ است یا نه.

اسکن استخوان : مقدار کمی از مادۀ رادیواکتیو به بيمار تزریق می‌کنند. این ماده در خون حرکت می‌کند و در استخوان‌ها جمع می‌شود. دستگاهی به نام اسکنر، پرتو را شناسایی و اندازه‌گیری می‌کند. اسکنر تصاویری از استخوان‌ها به وجود می‌آورد، كه نشان می‌دهند سرطان به استخوان‌ها سرایت کرده‌ یا نه.
لاپاروسکوپی : بعد از اینکه بیمار، بیهوشی عمومی ‌شد، جراح برش‌های کوچکی در شکم ایجاد می‌کند، و لولۀ باریک و مجهز به نوري (لاپاروسکوپ) را به داخل شکم وارد می‌کند، و نمونه‌هایی از غدد لنفاوی یا سایر بافت‌ها را به‌منظور بررسی سلول‌های سرطانی برمی‌دارد.

گاهی، مرحله‌بندی تا بعد از جراحی جهت برداشتن سرطان و غدد لنفاوی مجاور کامل نمی‌شود.

وقتی سرطان از محل اولیۀ خود به قسمت‌های دیگر بدن سرایت می‌کند، تومور جدید همان نوع از سلول‌های غیرطبیعی و همان نام تومور اولیه را دارد. مثلاً، اگر سرطان مری به کبد سرایت کند، سلول‌های سرطانی در کبد در واقع سلول‌های سرطانی مری هستند. این بیماری، سرطان مری متاستاتیک است و نه سرطان کبد. به این دلیل، آن را به عنوان سرطان مری درمان می‌کنند و نه سرطان کبد. پزشکان تومور جدید را تومور بیماری "دوردست" و یا متاستاتیک می‌نامند.

مراحل سرطان مری به قرار زير است :

مرحلۀ صفر : سلول‌های غیرطبیعی فقط در لایۀ داخلی مری مشاهده می‌شوند. به این مرحله کارسینوم در جا می‌گویند.

مرحلۀ1 : سرطان از طریق لایۀ داخلی به زیر مخاط واردشده و رشد کرده‌است.

مرحلۀ 2 یکی از این موارد است :

 • سرطان از طریق لایۀ داخلی به زیر مخاط وارد می‌شود و سلول‌های سرطانی به غدد لنفاوی گسترش می‌یابد.
 • سرطان به لایۀ ماهیچه‌ای هجوم می‌آورد. سلول‌های سرطانی گاه در غدد لنفاوی یافت می‌شوند.
 • سرطان در لایۀ بیرونی مری رشد می‌کند.

مرحلۀ 3 یکی از این موارد است :

 • سرطان در لایۀ بیرونی مری رشد می‌کند و سلول‌های سرطانی به غدد لنفاوی منتشر مي‌شوند.
 • سرطان به بافت‌های مجاور از قبیل راه‌های تنفسی نفوذ كرده و گاه به غدد لنفاوی نيز رسوخ می‌کند.

مرحلۀ 4 : سلول‌های سرطانی به اندام دوردست از قبیل کبد گسترش یافته‌اند.

درمان :

 • جراحی
 • پرتودرمانی
 • شیمی‌درمانی

افراد مبتلا به سرطان مری چندین راه درمانی دارند. این راه‌ها عبارت‌اند از: جراحی، پرتودرمانی، شیمی‌درمانی و یا ترکیبی از هر روش درمانی. مثلاً، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی معمولاً قبل و یا بعد از عمل جراحی انجام می‌شوند.

اینکه چه نوع درمانی برای شما مناسب است اساساً بستگی به موارد زیر دارد :

 • سرطان در کجای مری قرار گرفته‌ است؟
 • آیا سرطان به بافت‌های مجاور هجوم برده‌است؟
 • آیا سرطان به غدد لنفاوی و یا اندام دیگر رسوخ كرده ‌است؟
 • علائم موجود در بیمار.
 • سلامت عمومی بیمار.

مهار سرطان مری با درمان‌های فعلی بسیار مشکل است. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان افراد مبتلا به این بیماری را تشویق به شرکت در پژوهش‌های بالینی - مطالعات تحقیقاتی در مورد شیوه‌های جدید درمان - می‌کنند. پژوهش‌های بالینی گزینۀ مناسبي برای افراد مبتلا به سرطان مری در هر يك از مراحل است. بخش شرکت در تحقیقات سرطان را بخوانيد.

معمولاً گروهی از کارشناسان امور درمان به شما کمک می‌کنند. پزشک گاه شما را به متخصصی ارجاع می‌دهد و یا شما تقاضای مراجعۀ به پزشک ديگري را می‌کنید. شاید هم بخواهید به متخصص بیماری‌های گوارشی، پزشکی که در درمان مشکلات مربوط به اعضای گوارشی تخصص دارد، مراجعه کنید. کارشناسان دیگری که به درمان سرطان مری می‌پردازند عبارت‌اند از جراحان سینه‌ای، تومورشناسان و همچنین تومورشناسان پرتودرمان. گروه خدمات سلامت همچنین شامل یک پرستار تومورشناس، و یک کارشناس رسمی تغذیه است. اگر راه‌های تنفسی به سرطان مبتلا شده ‌باشد، معمولاً درمانگر تنفسی هم جزء گروه درمانی است. اگر در بلع غذا مشکل دارید، بعید نیست نیاز پیدا کنید که به آسیب‌شناس گفتاری مراجعه کنید.

گروه خدمات سلامت شما راه‌های درمانی، نتایج مورد انتظار، و عوارض جانبی احتمالی را برایتان توضیح می‌دهند. از آنجایی که درمان سرطان اغلب به سلول‌ها و بافت‌های سالم نیز آسیب می رساند، عوارض جانبی بسیار رایج است. پیش از اینکه درمان آغاز شود، از گروه خدمات سلامت خود دربارۀ عوارض جانبی احتمالی و اینکه چگونه درمان، فعالیت‌های طبیعی‌ شما را تغییر می‌دهد، بپرسید. شما و گروه خدمات سلامت شما می‌توانید به یکدیگر در اجرای یک طرح درمانی که برطرف کنندۀ نیازهای شما باشد کمک کنید.

پیش از شروع درمان می‌‌‌توانید این سئوالات را از پزشک بپرسید :

 • مرحلۀ بیماری چیست؟ آیا سرطان گسترش یافته‌ است؟ آیا غدد لنفاوی نیز علائمی از سرطان نشان می‌دهند؟
 • هدف درمان من چیست؟ راه‌های درمانی من چه هستند؟ کدام مورد را به من توصیه می‌کنید؟ و چرا؟
 • آیا بیش از یک نوع درمان خواهم داشت؟
 • برای آماده‌شدن جهت درمان چه کار بايد انجام دهم؟
 • آیا نیاز به بستري شدن در بیمارستان دارم؟ اگر دارم، برای چه مدت؟
 • خطرات و عوارض جانبی هر درمان چیست؟ مثلاً، آیا احتمال دارد که در طی و یا بعد از درمان دچار مشکلات تغذیه بشوم؟ با عوارض جانبی چگونه بايد مقابله كرد؟
 • درمان چقدر هزینه ‌دارد؟ آیا بیمه آن را پوشش می‌دهد؟
 • آیا مطالعۀ تحقیقاتی (پژوهش‌های بالینی) برای من مناسب است؟
 • آیا می‌توانید پزشکان دیگری را به من توصیه کنید که گزینه‌های درمانی ديگري را پیشنهاد کنند؟
 • چند وقت يكبار باید معاینۀ عمومی انجام دهم؟

جراحی

جراحی‌های گوناگوني برای سرطان مری وجود دارد. نوع جراحی بستگی به این دارد که سرطان در کجا واقع شده‌‌‌است. جراح گاهی تمامی مری و یا فقط قسمتی را که به سرطان مبتلا شده، برمی‌دارد. معمولاً، جراح تنها بخشی از مری را که مبتلا به سرطان است، غدد لنفاوی و بافت‌های نرم مجاور را برمی‌دارد.  بعيد نيست قسمتی و یا کل معده را هم  بردارند. شما می‌توانید با پزشک دربارۀ نوع جراحی و اینکه کدام یک برایتان مناسب‌تر است با هم صحبت کنید.

جراح برش‌هایی را در قفسۀ سینه و شکم جهت برداشتن غده‌هاي سرطاني ایجاد می‌کند. در بسیاری از موارد، جراح معده را بالاتر می‌کشد و آن را به قسمت باقیماندۀ مری وصل می‌کند. و یا از بخشی از روده براي اتصال معده به قسمت باقیماندۀ مری استفاده می‌کند. جراح شاید از قسمتی از رودۀ کوچک و یا رودۀ بزرگ برای این کار استفاده کند. اگر معده را بردارد، از قسمتی از روده جهت اتصال به قسمت مری به رودۀ کوچک استفاده می‌کند.

هنگام جراحی، جراح معمولاً یک لولۀ تغذیه در روده کوچک قرار می‌دهد. این لوله به بیمار کمک می‌کند تا زمانی که دورۀ نقاهت را طی می‌کند مواد مغذی کافی دریافت کند. اطلاعات مربوط به تغذیۀ بعد از عمل جراحی در بخش قسمت تغذیه وجود دارد.

شاید چند روز اول بعد از عمل احساس درد کنید. به هرحال، داروها کمک می‌کنند تا درد مهار شود. پیش از جراحی، بهتر است درمورد تسکین درد با گروه خدمات پزشكي خود گفت‌وگو کنید. پس از جراحی، گروه در صورتی که شما نیاز به مسكن بیشتری داشته‌ باشید می‌تواند برنامه را با نیاز شما تطبیق دهد.

گروه خدمات پزشكي مراقب علائم نشت غذا از قسمت‌های تازه متصل شده در دستگاه گوارشی شماست. آنها همچنین مراقب التهاب ریه و یا سایر عفونت‌ها، مشکلات تنفسی، خونریزی، و یا مشکلات دیگری هستند که نیاز به درمان دارند.

مدت زمان دورۀ نقاهت هر فرد با دیگري فرق می‌کند و به نوع جراحی هم بستگی دارد. شاید برای حداقل یک هفته در بیمارستان بستری باشید.

می‌توانید این موارد را ازپزشکان بپرسید :

 • آيا جراحی را توصیه می‌کنید؟ در این صورت، کدام نوع را؟
 • آیا غدد لنفاوی و سایر بافت‌ها را برمی‌دارید؟ آیا قسمتی و یا کل معده را برمی‌دارید؟ و چرا؟
 • خطرات جراحی چيست؟
 • بعد از جراحی چه احساسی دارم؟
 • درد چگونه بعد از جراحی مهار می‌شود؟
 • چه مدت در بیمارستان خواهم بود؟
 • آیا مشکلات تغذیه خواهم داشت؟ آیا نیاز به برنامۀ غذایی خاصی دارم؟
 • آیا نیاز به لولۀ تغذیه دارم؟ اگر دارم، برای چه مدت؟
 • چگونه باید از آن مراقبت کنم؟ در صورت بروز مشکل، چه کسی به من کمک می‌کند؟
 • آیا هیچ‌گونه عوارض جانبی دراز مدت خواهم داشت؟

پرتودرمانی

در پرتودرمانی (که به رادیوتراپی هم معروف است) برای نابودی سرطان از اشعۀ پرانرژی ستفاده می‌کنند كه تنها سلول‌های ناحیۀ تحت درمان را هدف قرار می‌دهد.

از پرتودرمانی گاه قبل و یا بعد از جراحی استفاده می‌شود و یا به جای جراحی از آن استفاده می‌کنند. از پرتودرمانی معمولاً همراه با شیمی‌درمانی به‌منظور درمان سرطان مری استفاده می‌کنند.

پزشکان از دو نوع پرتودرمانی براي درمان سرطان مری استفاده می‌کنند. بعضی افراد هردو نوع را دریافت می‌کنند:

 • پرتودرمانی خارجی: پرتو از دستگاهی خارج از بدن تابانده مي‌شود. دستگاه، پرتو را بر غدد سرطاني هدفگیری می‌کند. پرتودرماني در بیمارستان و یا درمانگاه انجام مي‌شود، و معمولاً 5 روز در هفته و چندین هفته ادامه می‌یابد.
 • پرتودرمانی داخلی (پرتودرمانی از فاصلۀ نزدیک): پزشک گلوی شما را با اسپری بی‌حسی، بی‌حس می‌کند و به شما داروی آرامش‌بخش می‌دهد، و سپس پزشک لوله‌ای را داخل مری فرو مي‌برد. پرتو از داخل لوله وارد بدن می‌شود. هنگامی‌ که لوله را برمی‌دارند، هیچ‌گونه آثار رادیواکتیوی در بدن باقی نمی‌ماند، معمولاً، تنها یک دوره درمان صورت می‌گیرد.

عوارض جانبی درمان اساساً بستگی به میزان پرتو و نوع پرتو دارد. پرتودرمانی خارجی بر قفسۀ سینه و شکم، گاه باعث سوزش گلو، دردی شبیه به سوزش سردل (یا ترش کردن)، و یا درد در معده و روده می‌شود. بیمار معمولاً دچار حالت تهوع و یا اسهال هم می‌شود.

گروه خدمات پزشكي می‌تواند داروهایی به شما بدهد تا مانع این مشکلات بشود و یا آنها را مهار کند.

همچنین گاهی پوست شما در قسمت‌های تحت درمان، قرمز، خشک و یا حساس می‌شود. موهای قسمت تحت درمان هم معمولاً می‌ریزد. یک عارضۀ جانبی پرتودرمانی که در ناحیۀ قفسۀ سینه کمتر اتفاق می‌افتد، آسیب به ریه، قلب و یا نخاع است.

احتمالاً در طی پرتودرمانی و بخصوص در هفته‌های نهایی پرتودرمانی خارجی بسیار احساس خستگی می‌‌‌کنید. همچنین بعید نیست چند هفته بعد از اتمام دورۀ پرتودرمانی نیز این احساس خستگی را داشته‌باشید. استراحت بسیار مهم است، اما پزشکان معمولاً به بیماران توصیه می‌کنند حتی‌المقدور فعال بمانند. پرتودرمانی منجر به مشکلات بلع غذا هم می‌شود. مثلاً گاهی، پرتودرمانی به مری آسیب‌ می‌رساند و بلع غذا را برای شما دردناک می‌کند. و یا پرتو، باعث باریک‌ترشدن مری می‌شود. بعید نیست پیش از پرتودرمانی، یک لولۀ پلاستیکی وارد مری کنند تا آن را باز نگه دارند. اگر پرتودرمانی منجر به مشکل بلع غذا شود، در غذا خوردن دچار مشکلاتی می‌شوید. از گروه خدمات پزشكي خود دربارۀ تغذیه مناسب بپرسید. برای آگاهي بیشتر بخش تغذیه را بخوانيد.

مطالعۀ مقالة «شما و پرتودرمانی» از پايگاه علمي، پزشكي، آموزشي مؤسسه تحقيقات، آموزش و پيشگيري سرطان (www.ncii.ir) نيز ممکن است برای شما مفید باشد.

قبل از انجام پرتودرمانی می‌‌‌توانید ‌این موارد را از پزشک خود بپرسید :

 • کدام نوع پرتودرمانی را می‌توانم انجام دهم؟ آیا هر دو نوع برای من مناسب است؟
 • درمان چه موقع آغاز می‌شود؟ و چه زماني تمام می‌شود؟ هر چند وقت یک‌بار باید آن را انجام دهم؟
 • آیا باید در بیمارستان بستري شوم؟
 • برای مراقبت از خود قبل، در حین و بعد از درمان چه کارهایی باید انجام دهم؟
 • در طی درمان چه احساسی دارم؟ آیا خودم برای درمان به بيمارستان رفت و آمد کنم؟
 • چگونه می‌فهمیم که درمان چقدر مؤثر است؟
 • بعد از پرتودرمانی چه احساسی دارم؟
 • آیا عوارض جانبی طولانی مدت هم دارد؟

شیمی‌درمانی

بیشتر بيماران مبتلابه سرطان مری شیمی‌درمانی می‌شوند. در شیمی‌درمانی، از داروهایی جهت تخریب سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. داروها از طریق تزریق درون‌وريدي به بيمار رسانده می‌شوند. درمان معمولاً در کلینیک، مطب پزشک، و یا در منزل صورت می‌گیرد. برخی از بيماران براي شيمي‌درماني نیاز به بستری‌شدن دارند.

شیمی‌درمانی به‌صورت دوره‌ای انجام می‌شود. هر دوره شامل یک دورۀ درمان و یک دورۀ استراحت است.

عوارض جانبی اساساً به نوع داروها و میزان آن بستگی دارد. شیمی‌درمانی سلول‌های سرطانی را که سریع رشد می‌کنند از بین می‌برد، اما به سلول‌های طبیعی هم که سریع رشد می‌کنند آسیب می‌رساند:

 • سلول‌های خونی : هنگامی که شیمی‌درمانی میزان سلول‌های خونی سالم را پایین می‌آورد. احتمال بیشتری وجود دارد که شما مبتلا به عفونت‌ها و یا بدون دلیل مشخصی دچار کبودی بدن و یا خونریزی شوید و نیز احساس ضعف و خستگی زیاد ‌کنید. گروه خدمات بهداشتي شما گاه شیمی‌درمانی را برای مدت کوتاهی متوقف می‌کنند و یا میزان دارو را کاهش می‌دهند. داروهایی نیز وجود دارد که به بدن شما کمک می‌کنند تا سلول‌های خونی جدید بسازد.
 • سلول‌های ریشۀ‌مو : شیمی‌درمانی معمولاً منجر به ریزش مو می‌شود، ولي بعد از پايان درمان، آنها باز رشد خواهند کرد ولی در رنگ و بافت مو تغییر ایجاد می‌شود.
 • سلول‌هایی که دستگاه گوارش را می‌پوشانند : شیمی‌درمانی باعث کم‌اشتهایی، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و یا سوزش دهان و لب می‌شود.
 • گروه خدمات پزشكي شما می‌تواند داروهایی را به شما تجویز و یا شیوه‌های دیگری را جهت کمک در رفع این مشکلات پیشنهاد کند.

عوارض جانبی دیگر شامل خارش پوست، درد مفاصل، حس سوزش یا بی حسی در دست‌ها یا پاها، مشکلات شنوایی، و یا تورم پاها است. گروه خدمات پزشكي شما راه‌هایی را برای مهار بسیاری از این مشکلات ارائه می‌کند. بسیاری از این عوارض پس از اتمام درمان فروكش مي‌كنند.

مطالعۀ مقالة «شما و شیمی‌درمانی» از پايگاه علمي، پزشكي و آموزشي مؤسسة تحقيقات، آموزش و پيشگيري سرطان (www.ncii.ir) برای شما مفید است.

می‌توانید قبل از انجام شیمی‌درمانی، این موارد را از پزشک بپرسید :

 • چه داروهایی را دریافت می‌کنم؟
 • درمان چه زماني آغاز می‌شود؟ و چه زماني تمام می‌شود؟ هر چند وقت یک‌بار درمان انجام می‌شود؟
 • برای مداوا به کجا باید مراجعه کنم؟ آیا باید در بیمارستان بستری شوم؟
 • برای مراقبت از خودم در طی درمان چه کاری بايد انجام دهم؟
 • چگونه می‌فهمیم که درمان مؤثر است؟
 • آیا در طی درمان دچار عوارض جانبی خواهم شد؟ کدام عوارض جانبی را باید به شما اطلاع دهم؟ آیا می‌توانم مانع بروز این عوارض جانبی شوم و یا آنها را درمان کنم؟
 • آیا این داروها بعدها ایجاد عوارض جانبی خواهند کرد؟

نظردوم

پیش از شروع درمان، شاید بخواهید تا از نظر دومی در مورد تشخیص و برنامۀ درمانی خود آگاه شوید. شاید هم بخواهید مرکز پزشکی را بیابید که تجربۀ زیادی در درمان سرطان مری دارد. حتی بعید نیست بخواهید با پزشکان مختلفی در مورد تمامی گزینه‌های درمان، عوارض جانبی و نتایج احتمالی مشورت کنید.

اگر نظر دومی بگیرید، پزشک دوم شما هم شاید با تشخیص و برنامۀ درمانی پزشک اولتان موافق باشد. و یا پزشک دومتان شیوۀ دیگری را پیشنهاد کند. در هر دو صورت، شما اطلاعات بیشتری بدست آورده‌اید و بر اوضاع مسلط‌تر شده‌ايد، و شما معمولاً با دانستن اینکه گزینه‌های خود را بررسی کرده‌اید، با اطمینان بیشتری تصمیم می‌گیرید.

جمع‌آوری اطلاعات پزشکی و ملاقات با پزشک دوم گاهی مستلزم زمان و تلاش بیشتری است. در بسیاری موارد، صرف چندین هفته جهت گرفتن نظر دوم مشکلی ایجاد نمی کند. تأخیر در شروع درمان معمولاً موجب کم‌اثرتر شدن درمان نمی‌شود. برای اطمینان بیشتر، باید در مورد این تأخیر با پزشکتان مشورت کنید. شیوه‌های مختلفی برای پیدا کردن پزشك متخصص برای گرفتن نظر دوم وجود دارد. می‌توانید از پزشک خود، جامعه پزشکی منطقه‌اي يا استاني خود، بیمارستان‌هاي اطراف، و یا دانشکده پزشکی در مورد نام متخصصان سئوال کنید. سایر منابع را می‌توان در گزیدۀ مقالات پايگاه علمي، پزشكي، آموزشي مؤسسه تحقيقات، آموزش و پيشگيري سرطان (www.ncii.ir) در «چگونه می‌توان در صورت داشتن سرطان، پزشک و یا امکانات درمانی یافت» پیدا کرد.

مراقبت حمایتی

 1. سرطان راه مری را مسدود می‌کند.
 2. درد.
 3. غمگینی و سایر احساسات

سرطان مری و درمان آن معمولاً منجر به مشکلات دیگر سلامت می‌شود. شما می‌توانید قبل، در طی و بعد از درمان سرطان از مراقبت حمایتی برخوردار شوید.

مراقبت حمایتی، درمانی جهت مهار درد و علائم دیگر است تا عوارض جانبی درمان را کاهش دهد. و به شما کمک کند بر ناراحتي‌هايي که تشخیص سرطان در شما ایجاد می‌کند غلبه کنید. گاه نياز داريد از مراقبت حمایتی برخوردار می‌شوید تا از اینگونه مشکلات جلوگیری و یا آنها را مهار کنید و نیز آرامش و کیفیت زندگی خود را در طی درمان بهبود بخشید.

می‌توانید اطلاعات مربوط به مراقبت‌ حمایتی را از در پايگاه علمي، پزشكي، آموزشي مؤسسه تحقيقات، آموزش و پيشگيري سرطان (www.ncii.ir) بيابيد.

سرطان، راه مری را مسدود می‌کند

شاید دچار مشکلاتی در بلع غذا شوید، چون که سرطان، راه مری را مسدود می‌کند. عدم توانایی در بلع غذا، خوردن را سخت و گاهي غیرممکن ‌می‌سازد. این امر همچنین خطر ورود غذا را به راه‌های تنفسی افزایش می‌دهد. این امر موجب عفونت ریوی به نام ذات‌الریه می‌شود. علاوه براین، عدم توانایی در فرو دادن مایعات و بزاق دهان بسیار آزاردهنده است.

گروه خدمات پزشكي شاید یک یا چند مورد از گزینه‌های زیر را پیشنهاد کند :

استنت: دارویی جهت تسکین به شما تزریق می‌شود. پزشک استنت (لوله‌ای ساخته شده از شبکۀ فلزی و یا پلاستیکی) را در مری شما قرار می‌دهد. غذا و یا مایعات می‌توانند از لوله بگذرند. به هرحال، غذاهای سفت قبل از بلعیدن بايد خوب جویده ‌شوند. اگر مقدار زیادی از غذا یکدفعه بلعیده شود بعید نیست که در استنت گیر کند.

لیزر درمانی : لیزر، اشعه متمرکز شده‌ای از نور بسیار قوی است که بافت‌ها را با گرما از بین می‌برد. پزشک از لیزر براي از بین بردن سلول‌های سرطانی که راه مری را مسدود کرده است، استفاده می‌کند. لیرز درمانی معمولاً بلع غذا را برای مدتی ساده‌تر مي‌کند، اما احتمال دارد لازم شود که بعد از چند هفته این درمان را تکرار کنید.

درمان فتودینامیک : دارویی به شما تزریق می‌شود و این دارو در سلول‌های سرطانی مری جمع می‌شود. دو روز بعد از تزریق، پزشک از یک آندوسکوپ جهت تاباندن نور خاصی (مانند لیزر) بر قسمت‌های سرطانی استفاده می‌کند. هنگامی‌ که دارو در معرض نور قرار می‌گیرد فعال می‌شود. دو و یا سه روز بعد، پزشک شما را معاينه می‌کند تا بفهمد که آیا سلول‌های سرطانی از بین رفته‌اند. افرادی که این دارو به آنها تزریق می‌شود باید برای مدت یک ماه یا بیشتر در معرض نورآفتاب قرار نگیرند. علاوه بر این، ممكن است لازم باشد که چند هفتۀ بعد، این درمان را تکرار کنید. می‌توانید مقالة پايگاه علمي، پزشكي و آموزشي مؤسسة تحقيقات، آموزش و پيشگيري سرطان (www.ncii.ir) را دربارۀ درمان فتودینامیک: بخش «پرسش و پاسخ» بخوانيد.

پرتودرمانی : پرتودرمانی باعث کوچکترشدن تومور می‌شود. اگر تومور راه مری را بسته باشد، پرتودرمانی داخلی و یا گاهی اوقات پرتودرمانی خارجی را به‌کار می‌گیرند تا بلع غذا راحت‌تر شود.

اتساع با بالون : پزشک لوله‌ای را در قسمتی از مری که مسدود شده‌ وارد می‌کند. سپس از بالون جهت باز کردن آن قسمت استفاده می‌کند. این کار باعث می‌شود که بلع غذا برای چند روز راحت‌تر صورت گیرد.

سایر شیوه‌هاي تغذیه : بخش تغذیه را مطالعه کنید تا از شیوه‌های دیگر دریافت غذا در هنگامی که خوردن مشکل می‌شود آگاه شوید.

درد

سرطان و درمان آن معمولاً ایجاد درد می‌کند. گاه بلع غذا دردناک می‌شود و یا بعید نیست به علت سرطان یا استنت در قفسۀ سینۀ خود احساس درد کنید. گروه خدمات پزشكي یا متخصص مهار درد می‌تواند شیوه‌هایی را جهت از بین‌بردن و یا کاهش درد به شما پیشنهاد کند.

مقالة www.ncii.ir به نام «مهار درد» اطلاعات بیشتری را در اين مورد به شما می‌دهد.

غمگینی و احساسات دیگر

احساس غمگینی، اضطراب و سردرگمی بعد از تشخیص یک بیماری حاد طبیعی است. بعضی افراد با حرف زدن در مورد احساساتشان آرامش پيدا مي‌كنند. به قسمت مراكز حمایتی مراجعه کنید.

تغذیه

برآوردن نیازهای تغذیه قبل، در طی درمان و بعد از آن از اهميت برخوردار است. شما نیاز به میزان معيني کالری‌، پروتئین، ویتامین، و مواد معدنی دارید. دریافت تغذیۀ مناسب موجب می‌شود که شما احساس کنید بهترید و انرژی بیشتری دارید. به هرحال، هنگامی‌ که شما دچار سرطان مری هستيد، به دلایل زیادی، خوردن غذا مشکل می‌شود. شاید احساس ناراحتی و یا خستگی کنید و شاید هم تمایلی به خوردن غذا نداشته‌ باشید. همچنین سرطان باعث می‌شود که بلع غذا برای شما مشکل شود. اگر شما شیمی‌درمانی می‌شوید، شاید احساس کنید که غذاها دیگر خوشمزه نیستند. همچنین بعید نیست به عوارض جانبی پس از درمان از قبیل کم‌اشتهایی، حالت تهوع، استفراغ و یا اسهال دچار شوید.

اگر دچار مشکلاتی در خوردن غذا شدید، شیوه‌های متعددی وجود دارد که نیازهای تغذیه‌اي شما را برآورده‌ می‌کند. کارشناس تغذیه هم به شما کمک می‌کند تا شیوه‌ای را برای دریافت میزان کافی از کالری‌ها، پروتئین‌، ویتامین‌ها و مواد معدنی پیداکنید:

 • کارشناس تغذیه گاهي پیشنهاد مي‌کند که در نوع غذایی خود تغییر ایجاد کنید. گاهی، تغییر بافت، فیبر و میزان چربی در غذا به کاهش میزان ناراحتی شما می‌انجامد. کارشناس تغذیه همچنین شاید پیشنهاد کند تا میزان غذا و زمان خوردن آن را تغییر دهید.
 • اگر بلع غذا برایتان بسیار مشکل است، کارشناس تغذیه و پزشکتان به شما توصیه خواهند کرد تا شما مواد مغذی را از راه لولۀ تغذیه دریافت کنید.
 • گاهی، مواد مغذی را مستقیماً با استفاده از تغذیۀ داخل وریدی به داخل جریان خون، به بدنتان خواهند رساند.

بد نيست مقالة www.ncii.ir را به نام «نکات تغذیه برای بیماران سرطانی» را بخوانيد. این مقاله حاوی پیشنهادها و دستورهاي غذایی مفیدی است.

تغذیه بعد از عمل جراحی

کارشناس تغذیه به شما کمک می‌کند يك برنامۀ تغذيه تنظيم کنید که نیازهای غذایی شما را برآورده کند. برنامه‌ای که نوع و میزان غذای شما را بعد از عمل در بر می‌گیرد، کمک می‌کند كه از کاهش وزن یا مشکلات غذایی جلوگيري شود.

اگر معدۀ شما را در طی جراحی برداشته‌اند، بعید نیست دچار مشکلی شوید که به سندروم دامپینگ معروف است. این مشکل هنگامی اتفاق می‌افتد که غذا و یا مایعات، سریع وارد رودۀ کوچک می‌شوند، موجب دل درد، حالت تهوع، نفخ، اسهال و یا سرگیجه مي‌شود. این موارد به شما کمک می‌کنند تا سندروم دامپینگ را مهار کنید:

 • غذای کم‌تری بخورید.
 • قبل و بعد از غذای سفت، مایعات کم‌تری بنوشید.
 • خوردن غذا و نوشیدنی‌هاي شیرین از قبیل کلوچه، شکلات، نوشابه، و آبمیوه را محدود کنید.

همچنین شاید گروه خدمات پزشكي داروهایی جهت مهار علائم به شما پیشنهاد کند.

بعد از عمل جراحی، نیاز داريد که مکمل‌های روزانه‌ای متشکل از ویتامین‌ها و مواد معدنی از قبیل کلسیم را مصرف کنید و شاید به تزریق ویتامین نیاز داشته ‌باشید.

مواردی دربارۀ تغذیه که می‌توانید از کارشناس تغذیۀ خود بپرسید :

 • چگونه مانع کاهش وزن زیاد شوم؟ چطور بدانم که به میزان کافی پروتئین و کالری دریافت کرده‌ام؟
 • چه غذاهایی نیازهای من را برطرف می‌کنند؟
 • چگونه می‌توانم غذاهای مورد علاقه خود را بدون اینکه موجب تشدید مشکلات گوارشی شوند در برنامۀ ‌غذایی خود بگنجانم؟
 • آیا غذاها و یا نوشیدنی‌هایی هستند که باید از آنها پرهیز کنم؟
 • چه ویتامین‌ها و مواد معدنی باید مصرف کنم؟

پیگیری مراقبت‌ها

بعد از درمان سرطان مری، نیاز به معاینۀ عمومی دارید. معاینه‌های عمومی کمک می‌کنند که شما مطمئن شوید که متوجه هرگونه تغییر در سلامت خود هستید و در صورت نیاز درمان خواهید شد. در حین معاینۀ عمومی بايد هر گونه مشكل را با پزشک در ميان گذاريد.

معاینه‌های عمومی در برگیرندۀ معاینه‌های فیزیکی، ‌آ‍زمایش خون، رادیوگرافی قفسۀ سینه، سی‌تی‌اسکن (CT Scan)، آندوسکوپی و سایر آزمایش‌هاست.

پايگاه علمي، پزشكي، آموزشي مؤسسه تحقيقات، آموزش و پيشگيري سرطان (www.ncii.ir) انتشاراتی دارد که کمک می‌کنند به پرسش‌های پیگیری مراقبت‌ها و مسائل دیگر پاسخ داده شود. مطالعۀ مقالة به نام «رویارویی در بعد از عمل : زندگی بعد از درمان سرطان» برای شما مفید خواهد بود.

همچنين به شما توصيه مي‌كنيم گزیدۀ مقالات پايگاه علمي، پزشكي، آموزشي مؤسسه تحقيقات، آموزش و پيشگيري سرطان (www.ncii.ir) به نام «پیگیری مراقبت بعد از درمان سرطان: پرسش و پاسخ» را بخوانيد.

مواردی که می‌توانید بعد از اتمام دورۀ درمان از پزشک بپرسید :

 • هر چند وقت يكبار به معاینۀ عمومی نياز دارم؟
 • چه آزمایش‌هایی جهت پیگیری درمان به من پیشنهاد می‌کنید؟
 • هنگام معاینات عمومی چه مشکلات و یا عوارضی را باید به شما اطلاع دهم؟

مراجع حمایتی

آگاهی از اینکه شما سرطان مری دارید می‌تواند زندگی شما و نیز زندگی كساني را که به شما نزدیک هستند تغییر دهد. سروکار داشتن با این تغییرات معمولاً بسیار مشکل است. این امر بسیار طبیعی است که شما، خانوادۀ شما و دوستان شما براي غلبه‌ بر ناراحتي‌هايي كه آگاهي از ابتلا به سرطان با خود می‌آورد، نیاز به کمک داشته ‌باشید.

 • نگرانی‌ها دربارۀ درمان و مهار عوارض جانبی، ماندن در بیمارستان و هزینه‌های پزشکی بسیار طبیعی است. شما همچنین شاید نگران مراقبت از خانوادۀ خود، حفظ شغل، و یا ادامۀ فعالیت‌های روزانۀ خود باشید. اینها مواردی است که شما جهت دریافت حمایت می‌توانید به آنها مراجعه کنید:
 • پزشکان، پرستاران و دیگر اعضای گروه خدمات پزشكي می‌توانند پاسخگوی شما دربارۀ درمان، کار کردن و یا دیگر فعالیت‌ها باشند.
 • مددکاران اجتماعی با مشاوران می‌توانند به شما در مواقعی که نیاز دارید تا دربارۀ احساسات و نگرانی‌های خود حرف بزنيد، کمک کنند. در اغلب موارد، مددکاران اجتماعی می‌توانند منابعی را جهت کمک‌های مالی، رفت‌وآمد، مراقبت‌ درمنزل و یا حمایت‌های عاطفی به شما پیشنهاد کنند.
 • گروه‌های حمایتی نیز آمادة کمک هستند. در این گروه‌ها، بیماران و اعضای خانوادۀ آنها با بیماران دیگر و اعضای خانواده‌شان براي مبادله آنچه دربارۀ غلبه بربیماری و عوارض درمان یاد گرفته‌اند، ديدار می‌‌کنند. این گروه‌ها می‌توانند حمایت‌های خود را به صورت رودررو، از طریق تلفن، و یا از طریق اینترنت ارائه کنند. بد نيست با يكي از اعضاي گروه خدمات پزشكي خود دربارۀ یافتن گروه حمایتی صحبت کنید.
 • براي اطلاع از توصیه‌هایی برای مقابله با سرطان، می‌توانید پايگاه علمي، پزشكي، آموزشي مؤسسه تحقيقات، آموزش و پيشگيري سرطان (www.ncii.ir) به نام «صرف زمان: حمایت برای افراد سرطانی» را بخوانيد.

شرکت در تحقیقات سرطان

شرکت در تحقیقات سرطاندر سراسر کشور، پزشکان در حال انجام انواع مختلفی از پژوهش‌های بالینی هستند (مطالعات تحقیقاتی که افراد به‌صورت داوطلبانه در آن شرکت می‌کنند). پژوهش‌های بالینی جهت پاسخگویی به پرسش‌های مهم و نیز درک اینکه آیا راهكارهاي جدید، ایمن و مؤثرند یا نه، طراحی شده‌اند.

محققان تاکنون به پیشرفت‌هایی نائل شده‌اند، و براي بيش‌تر زنده ماندن به بيماران كمك كرده‌اند این پژوهش‌ها همچنان ادامه دارد، و محققان مي‌كوشند شيوه‌های بهتری براي مراقبت از افراد مبتلا به سرطان مری بیابند:

 • عمل جراحی : جراحان در حال مطالعه هستند که چگونه برش‌های کوچک را جايگزين برش‌های بزرگ کنند. جراح، برش‌های کوچکی در ناحیۀ گردن، قفسۀ سینه و شکم ایجاد می‌کند، و درون قفسۀ سینه را با یک لاپارواسکوپ مشاهده می‌کند و مری سرطاني را برمی‌دارد.
 • شیمی‌درمانی و درمان بیولوژیک : در حال حاضر، مؤسسة ملي سرطان (www.cancer.gov) از تحقيق درمان بیولوژیک (آنتی‌بادی تک دودمانی) که همراه شیمی‌درمانی انجام می‌شود حمایت مالی می‌کند.
 • مراقبت‌های حمایتی : پزشکان همچنین در حال آزمایش شیوه‌هایی به‌منظور مقابله با مشکلات ناشی از سرطان و درمان آن هستند.
 • حتی اگر این پژوهش‌ها برای شرکت‌كنندگان مستقیماً فایده‌ای نداشته ‌باشند، لااقل نقش مهمی در کمک به پزشکان جهت آگاهی بیشتر از سرطان و شیوۀ مهار آن داشته‌اند. اگرچه پژوهش‌های بالینی گاهی خطرهايي برای بیماران دربردارند، اما پزشکان نهایت تلاش خود را براي مقابله آن خطرها به‌کار می‌برند.
 • شرکت در مطالعات تحقیقاتی درمان سرطان

یافتن پزشک، گروه‌های حمایتی، و سازمانها دیگر

 • در صورت ابتلا به سرطان، چگونه پزشک و یا امکانات درمانی بیابید
 • گروه‌های حمایتی سرطان: پرسش و پاسخ
 • سازمان‌های ملی که خدماتی به افراد مبتلا به سرطان و خانوادۀ آنها ارائه می‌دهند.
 • درمان سرطان و مراقبت‌های حمایتی
 • پرتودرمانی و شما
 • پرتودرمانی چیست؟ آنچه باید دربارۀ پرتودرمانی خارجی بدانید
 • پرتودرمانی چیست؟ آنچه باید دربارۀ پرتودرمانی از فاصلۀ نزدیک بدانید (نوعی از پرتودرمانی داخلی)
 • شما و شیمی‌درمانی
 • درمان فتودینامیک برای سرطان: پرسش و پاسخ.
 • نکات مربوط به تغذیه برای بیماران سرطانی.

کنار آمدن با سرطان

 • صرف زمان : حمایت از مبتلايان به سرطان
 • مدیریت عوارض جانبی پرتودرمانی : هنگام احساس ضعف و خستگی چه باید کرد (خستگی مفرط)

زندگی پس از درمان سرطان

 • بعد از عمل : زندگی بعد از درمان سرطان
 • پیگیری مراقبت‌ها بعد از درمان سرطان : پرسش‌ها و پاسخ‌ها
 • رو به جلو : شیوه‌هایی که می‌توانید بر سرطان اثر بگذارید.

سرطان پیشرفته یا عود کننده

درمان تکمیلی

 • به درمان تکمیلی و جایگزین بينديشيم : راهنمایی برای مبتلايان به سرطان
 • درمان تکمیلی و جایگزین در درمان سرطان : پرسش وپاسخ

مراقبت‌ها

 • وقتی عزیز شما تحت درمان سرطان است : حمایت از مراقب‌ها
 • وقتی عزیز شما سرطان پیشرفته دارد : حمایت از مراقب‌ها
 • رو به جلو : وقتی عزیز شما دوره درمان سرطان را کامل کرده‌ است.
 • مراقبت از مراقب : حمایت از مراقبین سرطان

نــــــظرات
 • معلم زیست شناسی
 • ۲۶ اسفند ۱۳۹۳
  بسیار سپاسگزارم اطلاعاتی بسیار جلمع و روشی علمی ارائه کرده اید تندرست باشید
 • برخورداری
 • ۱۴ دی ۱۳۹۳
  خیلی خوب بود متشکر از همه راهنماییهاتون.
 • دی
 • ۹ آذر ۱۳۹۳
  ۱سلام.عزیزان امیدتون رو تحت هیچ شرایطی از دست ندید.پدر من مشکل بلع داشت.سرطان مری تشخیص دادن و نا امیدمون کردن.اما خدارو شکر با اعتماد به پزشک جراحس انجام دادیم و قسمتی از مری رو برداشتن و حتی نیاز به شیمی درمانی هم نشد.الانم با اینکه عوارصی داشته اما درمان شده به لطف خدا.
 • بابایی
 • ۵ آذر ۱۳۹۳
  عالی بود خیلی ممنون
 • tk
 • ۲۰ آبان ۱۳۹۳
  خیلی خوب و کامل بود واقعا ممنون خداوند تمام بیماران را شفا بده و به پزشکان با وجدان عمر طولانی . ممنون
 • علی
 • ۳ آبان ۱۳۹۳
  ممنون
 • زهرا سلمانی
 • ۴ مهر ۱۳۹۳
  سلام دوستان مادر منم سرطان مری داره 1 ماهه که چیزی نخورده تروخدا واسه همه مریضا دعا کنید واسه مادر منم دعا کنید
 • حسین 110
 • ۳ مهر ۱۳۹۳
  با تشکر فروان
 • زینب
 • ۱۸ شهریور ۱۳۹۳
  عالی بود انشالله خدا همه مریض ها رو شفا دهد
 • رویا
 • ۹ شهریور ۱۳۹۳
  سلام مطالبتون خیلی کامل بود سوال بعضی از دوستان سوال منم بوده جوابها رو کجا باید بخونم! ممنون
 • مهرداد
 • ۲۵ مرداد ۱۳۹۳
  ممنون از اطلاعات خوبتون
 • مهرداد
 • ۲۵ مرداد ۱۳۹۳
  با تشکر از اطلاعات خوبتون که ما را آگاه کردید
 • سارا
 • ۲۳ مرداد ۱۳۹۳
  سلام من دختری17ساله هستم از مدتی قبل در بلع مشکل داشتم که الان یک ماهه خیلی شدید شده و حتی احساس خفگی..و توده ای در گلو دارم..و سرفه خشک میکنم اما زیاد نیست..میخواستم بدونم چقدر احتمال دارد به این بیماری مبتلا باشم؟
 • رحمان
 • ۶ مرداد ۱۳۹۳
  با سلام من متاسفانه مبتلا به سرطان مری از نوع کارسینوم شدم ولی خوشبختانه در سی تی اسکن داخل شکم مشخص شد که فقط مری گرفتار شده است لذا با نظر پزشک معالج یک دوره 28 جلسه رادیو تراپی توام با شیمی درمانی را گذرانده و سپس عمل جراحی انجام و کل مری برداشته شد و نتیجه پاتولوژی روی نمونه های برداشته شده در حین جراحی نشانده این بود که هیج نوع سلول بدخیم و یا تومور مشاهده نگردید حال سئوال بنده این است که ایا امکان برگشت تومور وجود دارد یا نه و لازم به توضیح که پزشک معالج با توجه به نتیجه پاتولوژی بعد از عمل اعلام داشتند که دیگر نیازی به شیمی درمانی و یا رادیو تراپی نیست .
 • بدون نام
 • ۳ تیر ۱۳۹۳
  خیلی اطلاعات داید متشکرم کامل بود
 • بدون نام
 • ۲۷ خرداد ۱۳۹۳
  ممنون از شما
 • بهنام
 • ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
  با سلام . همسرم در سن 35 سالگی سرطان معده گرفتند و بعد از 6 جلسه شیمی درمانی و عمل جراحی کل معده را خارج کردند.با گذشت 2 سال مجددا سرطان مری گرفتند و هفته پیش در مری ایشان استنت کار گذاشتند.با همه ی این مشکلات فقط میتوانم بگویم راضیم به رضای خدا
 • علی اکبر
 • ۲۱ فروردین ۱۳۹۳
  بسییار عالی بود
 • امین
 • ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
  با تشکر بسیار
 • شراره
 • ۱ اسفند ۱۳۹۲
  مقاله خیلی جامع و کاملی بود.از 0 تا 100 مطالب رو آورده بودید که این نشان از تجربه و تخصص شما دارد. با سپاس از شما
 • سامی
 • ۲۷ بهمن ۱۳۹۲
  با از شما بابت این اطلاعات مفید . موفق باشید.
 • tohid
 • ۲۶ بهمن ۱۳۹۲
  ممنون از مقاله بسیار عالیتون
 • پریا
 • ۲۲ بهمن ۱۳۹۲
  بد بود
 • پریا
 • ۲۲ بهمن ۱۳۹۲
  کامل بود
 • بدون نام
 • ۲۲ بهمن ۱۳۹۲
  عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی
 • ایمان
 • ۵ بهمن ۱۳۹۲
  خیلی عالی بود
 • سارا
 • ۱۷ دی ۱۳۹۲
  ممنون خوب بود
 • masoome
 • ۷ دی ۱۳۹۲
  ba salam va tashakor az matalebe mofidetoon .padare man 54 saleshoone alan 2 mah ke saratane meri daran va daran partoo darmani mishan 10 roze dgie amale jarahi daran khastam bedoonam bade amal khoob misham cheghad taim lazeme ke pedaram be hale avalie bargardan aslan omidi vase edame zendegi hast
 • آیلین
 • ۱ دی ۱۳۹۲
  پدر من پنج ماه پیش برای اولین بار توی بلع غذا مشکل پیدا کرد و فقط میتونست شیر و آب گوشت بخوره اما الان مشکل زیادتر شده و حتی تو خوردن اونا هم مشکل پیدا کرده و الان دکتر تشخیص داده که باید جراحی شه به نظرتون نوع بیماریش بدخیم بوده یا خوشخیم ؟وآیا بعداز عمل جراحی امیدی به زندگیش هست ؟اگر هست چند سال؟ایشون 64 سالشه.
 • بدون نام
 • ۲۵ آذر ۱۳۹۲
  مقاله خیلی جالب و بسیارکامل بود منم پرستارم
 • بدون نام
 • ۲۸ آبان ۱۳۹۲
  سلام. من خانمی 32 ساله هستم.مدتیه که درقسمت گلو احساس گرفتگی می کنم. درد نداره . ولی احساس تهوع بهم دست میده . .می خواستم ببینم ممکنه علامت خطرناکی باشه؟با توجه به اینکه مادربزرگم درسن 80 سالگی به علت سرطان مری فوت کرد.
 • بدون نام
 • ۲۴ آبان ۱۳۹۲
  بسیار متشکرم
 • بدون نام
 • ۲۱ آبان ۱۳۹۲
  خیلی ممنون از اطلاعات مفید
 • کوروش سالار
 • ۱ آبان ۱۳۹۲
  باعرض سلام میخواستم بدونم ایا سرطان مری اگر بد خیم باشه هم درمان میشه وحال عمومی بیمار بعد از عمل چطوره
 • مهسا
 • ۱۶ شهریور ۱۳۹۲
  سلام برادر من 24 سالس هست .امکان داره ک بیماریش خوب نشه؟؟؟
 • مژگان
 • ۱۴ شهریور ۱۳۹۲
  باسلام و خسته نباشید و تشکر از مطالب مفیدتون پدرم 1 سال پیش دچار سرطان مری بدخیم شدند که با 28 جلسه رادیوتراپی و 4جلسه شیمی درمانی بهتر شدند و زخم مری کوچکتر شد . اما 4 ماه بعد یک زخم کوچک دیگر کنار آن زخم قبلی دراومد که انکولوژیست و جراح تشخیص دادن که پدرم باید عمل شده . حال ایشون عمل شدند و بیشتر مری رو برداشتند و معده رو بالا کشیدن . پزشک گفته عملش خیلی خوب بود اما با پاتولوژی معلوم میشه که جایی رو درگیر نکرده باشه . اگر خوب باشه نتیجه فقط هر چندماه نیاز به پیگیری داره . حالا میخوام بدونم واقعا پدرم خوب میشه ؟ همه ما نگرانیم . اون فقط 54 سالشه. خواهش میکنم جوابش رو به ایمیلم بفرستین . ممنون میشم
 • masi
 • ۱۱ شهریور ۱۳۹۲
  باسلام مادر من درمرحله ابتدایی این بیماری شناسایی وجراحی شد مری روبرداشتند ومعده الان وسط سینش قرارداره ایا بازم امکان دچارشدن ب این بیماری براش وجود داره؟چندسال دیگه؟پیشگیری و مراقبتهای بعداز عمل چی هس؟
 • اصغر هاشمی
 • ۳ شهریور ۱۳۹۲
  با سلام ممنون از نظرات مفیدتون
 • maryam
 • ۲ مرداد ۱۳۹۲
  سلام میخواستم تشکر کنم و سوال کنم که بابام یک ساله دچار سرطان مری شده و الان عود کرده چهارده روزه که هیچی نخورده حتی یک قطره اب هم نمیتونه قورت بده یک روز در میان بهش سرم وصل میکنیم _میخواستیم بدونیم چقدر میتونه دوام بیاره؟
 • فاطمه
 • ۲۸ تیر ۱۳۹۲
  سلام میخواستم تشکرکنم ازاطلاعات جامعتون وبپرسم ایابالن مری هم بستری وبیهوشی داره؟بیماری اشلازی مری هست ودکتر تشخیص بالن دادن .تشکر از لطفتون درصورت امکان جواب رو به ایمیلم بفرستین .خداخیرتون بده.
 • سنگدهی
 • ۱۰ خرداد ۱۳۹۲
  بسیار زحمت و تلاش و همت و علاقه و دقت و دلسوزی از خود نشان دادهایذ که نشان از تعهد و تخصص شما دارد . متشکرم
 • بدون نام
 • ۲ خرداد ۱۳۹۲
  خیلی استفاده کردیم
 • شیرین
 • ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲
  سلام مادرم در سن 48سالگی به این بیماری دچار شد و در سن 52 سالگی فوت کرد . پدر مادرم نیز در همین سن مبتلا شده و فوت کرده بود .حالا سوال من اینه که چند درصد امکان دارد که من هم مبتلا شوم آیا راهکاری برای پیشگیری هست یا نه ؟ متشکرم
 • نازنین
 • ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲
  salam mikhastam bedonam rabete bein rode kochak va saratan meri hast va agar khordan ab va ghaza mamnoo shavad elat chist
 • یونس حسینی
 • ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲
  تمام معلومات که شما درمقاله نوشته مفید وقشنگ بود تشکر ازکسانیکه درتهیه این معلومات کمک کرده اند . .وتشکر ازهمه شما
 • دنیا
 • ۸ اسفند ۱۳۹۱
  sallam matalebe jalebi bod vase man ke az azizanam gereftare in bimari.pedarbozorgam 74saleshe baiad chikar konam? man nurse hastam
 • صدیقه
 • ۲۹ بهمن ۱۳۹۱
  از راه کارها وتوضیحات کامل وخوب شما تشکر میکنم
 • رضا
 • ۱۸ بهمن ۱۳۹۱
  چرا نظر منو نشون ندادید؟
 • بدون نام
 • ۸ بهمن ۱۳۹۱
  با سلام مطالبتون کامل بود .مادر بزرگ من دچاراین بیماری شده والان 82سالشه ایا امیدی برای درمان هست/
 • بدون نام
 • ۵ بهمن ۱۳۹۱
  خیلی عالی
 • meysam
 • ۳۰ دی ۱۳۹۱
  ba salam. ma physicist markaze radiotherapiam, khastam begam matalebetoon vase hamvatananemoon vaghean kamelo mofide... ba Sepas
 • مجید
 • ۱۸ دی ۱۳۹۱
  واقعا ممنون - خیلی خوب و عالی بود
 • نسرین اقایی
 • ۶ دی ۱۳۹۱
  بسیار عالی و جامع بود.سلامت و تندرست باشید.
 • بدون نام
 • ۲۷ آبان ۱۳۹۱
  خیلی خوب و کامل بود
ارســال نـظر
کاربر گرامی برای طرح سوالات پزشکی به بخش مشاوره سلامت مراجعه نمایید تا سوال شما توسط متخصصین موسسه پاسخ داده شود. به سوالاتی که در این بخش ارسال میشوند ترتیب اثر داده نمیشود.

نام (اختیاری)
پست الکترونیک(اختیاری)
آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشمــا
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
اظهارنظرهای جدید به این مطلب،به ایمیل من ارسال گردد
* لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید *
لطفا حاصل عبارت را در محل زیر وارد نمایید:
= 3 - 9

مقالات آنچه باید دربارۀ سرطان مری بدانید
 

مشاوره سلامت

عضو خبرنامه شوید



مطالب ارائه شده در پايگاه اينترنتي موسسه تحقیقات، درمان و آموزش سرطان صرفا جهت اطلاع رساني و افزايش آگاهي عمومي تهيه شده و جايگزين توصيه ها و دستورات پزشكي فردي نبوده، لازم است در هر مورد با پزشك معالج مشورت شود
صفحه اصلی درباره ما نقشه سایت حفظ حریم شخصی ارتباط با ما پست الکترونیکی اعضاء