جستجو در سایت

طب سوزنی

طب سوزنی
تیر ۲۳, ۱۳۹۷

طب سوزنی

Acupuncture

نگاه اجمالی Overview

 • طب سوزنی از سوزن، گرما، فشار و درمان‌های دیگر روی یک یا چند مکان شناخته شده به‌عنوان نقاط طب سوزنی بر روی پوست استفاده می‌کند (پرسش ۱ را ببینید).
 • طب سوزنی در چین و دیگر کشورهای آسیایی برای هزاران سال به‌عنوان بخشی از طب سنتی چینی استفاده شده است (پرسش ۲ را ببینید).
 • طب سوزنی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و ناخوشی‌ها استفاده می‌شود، اما عمدتاً برای کنترل درد از جمله درد ناشی از سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد (پرسش ۲ را ببینید).
 • طب سوزنی ممکن است با ایجاد پاسخ‌های فیزیکی در سلول‌های عصبی، غده هیپوفیز و ‌بخش‌هایی از مغز کار کند (پرسش ۳ را ببینید).
 • مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی طب سوزنی برای درمان سرطان می‌گویند، توسط طب سوزنی می‌توان به کاهش استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی و کارکرد بهتر سیستم ایمنی بدن فرد کمک کرد (پرسش ۵ را ببینید).
 • اکثر پژوهش‌های طب سوزنی در سرطان در چین انجام شده است (پرسش ۶ را ببینید).
 • بیش‌تر تحقیقات طب سوزنی با بیماران مبتلا به سرطان، استفاده از طب سوزنی را برای تسکین عوارض ناشی از درمان سرطان مورد مطالعه قرار می‌دهند (پرسش ۶ را ببینید).
 • شواهد قوی از آزمایش‌های بالینی وجود دارد که توسط طب سوزنی تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی تسکین می‌یابد (پرسش ۶ را ببینید).
 • مهم است که درمان طب سوزنی  توسط پزشک واجد شرایط که از مجموعه جدید و یکبار مصرف استفاده کند انجام شود. (پرسش ۷ را ببینید).

پرسش و پاسخ درباره طب سوزنیQuestions And Answers About Acupuncture

  طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی از سوزن، گرما، فشار و درمان‌های دیگر در مکان‌های خاصی بر روی پوست استفاده می‌کند که باعث تغییر در عملکردهای فیزیکی بدن می‌شود. استفاده از طب سوزنی بخشی از طب سنتی چینی (TCM) است. TCM یک نظام پزشکی است که هزاران سال برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری مورد استفاده قرار گرفته است.

طب سوزنی براساس این اعتقاد است که (انرژی حیاتی) از طریق بدن در امتداد یک شبکه‌ای از مسیرها جریان دارد، که نصف‌النهار نامیده می‌شوند. گفته شده است «چی» بر شرایط معنوی، عاطفی، روانی و بیماری جسمی شخص تأثیر می‌گذارد. براساس TCM، چی دارای دو نیروی، “Yin” و “Yang” است. «یین» و «یانگ» نیروهای مخالف هستند که در همکاری با یکدیگر برای رسیدن به کمال کار می‌کنند. نیروهای «یین» و «یانگ» از یکدیگر در یک چرخه بی‌پایان، مانند سرد و گرم، روز و شب و سلامت و بیماری ساخته شده‌اند. هیچ چیز همه‌اش« یین» یا «یانگ» نیست، هر دو در همه چیز‌های جهان از جمله مردم وجود دارند. اعتقاد این است که بسیاری از ارگان‌های اصلی بدن جفت «یین یانگ» هستند که باید در تعادل باشند تا سالم بمانند. هنگامی‌که یک شخص در «یین» و «یانگ» در تعادل نیست، «چی» می‌تواند مسدود شود. انسداد «چی» باعث درد، بیماری و یا مشکلات دیگر مشود. TCM از طب سوزنی، رژیم غذایی، درمان گیاهی، مراقبه، ورزش و ماساژ برای بازگرداندن سلامت توسط رفع انسداد «چی» و تصحیح توازن یین و یانگ در درون فرد استفاده می‌کند.

براساس TCM، «چی» می‌تواند با استفاده از طب سوزنی در محل‌های خاصی بر روی پوست، به‌نام نقاط سوزن باشد. نقاط سوزن مناطقی هستند که نصف‌النهارها به سطح بدن آمده‌اند. بیش از ۲۰۰۰ نقطه سوزن در بدن انسان وجود دارد، که برای هر وضعیت نقطه سوزن خاصی هست که درمان می‌شود.

 تاریخ کشف و استفاده از طب سوزنی به‌عنوان یک درمان مکمل و جایگزین برای سرطان چیست؟

قدیمی‌ترین کتاب‌های پزشکی شناخته شده، ۴۰۰۰ سال پیش در چین نوشته شده‌اند، که استفاده از طب سوزنی را برای درمان مشکلات طبی شرح داده‌اند. استفاده از درمان در کشورهای دیگر آسیایی و دیگر مناطق جهان، از جمله اروپا در سال‌های ۱۷۰۰ گسترش یافته است. در ایالات متحده، حدود ۲۰۰ سال است که طب سوزنی مورد استفاده قرار گرفته است.

اما عمدتاً از آن برای مهار درد از جمله درد در بیماران مبتلا به سرطان استفاده می‌شود. کاربرد اصلی آن در بیماران مبتلا به سرطان به‌عنوان درمانی علاوه بر درمان متعارف (استاندارد شده) است.

 تئوری پشت این ادعا که طب سوزنی در درمان سرطان مفید است چیست؟

طب سوزنی ممکن است باعث پاسخ‌های فیزیکی در سلول‌های اعصاب، غده هیپوفیز و بخش‌هایی از مغز شود. این پاسخ می‌تواند باعث شود بدن پروتئین، هورمون و مواد شیمیایی مغز که کنترل تعدادی از عملکردهای بدن را دارد آزاد کند. گفته می‌شود که توسط این اقدامات، طب سوزنی بر فشار خون و درجه حرارت بدن تأثیر می‌گذارد، فعالیت سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و باعث آزاد شدن داروی مسکن طبیعی بدن، مانند اندورفین می‌شود.

 طب سوزنی چگونه انجام می‌شود؟

روشی از طب سوزنی که بیش‌تر شناخته شده است از سوزن استفاده می‌کند. سوزن‌های یکبار مصرف، از جنس استیل ضدزنگ که اندکی از موی انسان ضخیم‌تر هستند در نقاط سوزن به پوست وارد می‌شوند.

پزشک طب سوزنی نقاط درست سوزن را برای درمان مشکل تعیین می‌کند. سوزن فرو رفته ممکن است پیچانده شود، در سرعت‌ها و عمق‌های مختلف بالا و پایین برود، حرارت داده شود یا تحت جریان الکتریکی ضعیف قرار بگیرد. روش دیگری از طب سوزنی بدون استفاده از سوزن وجود دارد.

بعضی از روش‌های طب سوزنی عبارتند از:

 • طب سوزنی برقی (Electroacupuncture): رویه‌ای که در آن پالس ضعیف جریان برق از طریق سوزن طب سوزنی به نقاط سوزن در پوست فرستاده می‌شود.
 • طب سوزنی نقطه رهاساز: قرار دادن سوزن‌های طب سوزنی در یک محل بر روی پوست است که از بخشی از بدن که درد را حس می‌کند دور است. نقاط رهاساز باید به درد مشخص شده انجام شوند، دردی که در محل جراحت احساس نمی‌شود ولی در امتداد اعصاب فرستاده شده و در نقاط دیگر بدن احساس می‌شود.
 • طب سوزنی لیزری: استفاده از اشعه لیزر ضعیف به‌جای سوزن طب سوزنی برای تحریک نقاط  سوزن.
 • تزریق در نقطه طب سوزنی: استفاده از سرنگ و سوزن برای تزریق دارو، ویتامین، عصاره‌های گیاهی و مایعات دیگر در بدن در نقطه سوزن.
 • طب سوزنی مایکروویو: استفاده از دستگاه مایکروویو متصل به سوزن طب سوزنی برای رساندن اشعه مایکروویو به نقطه سوزن.
 • اکو پرشر (Acupressure): نوعی ماساژ که در آن از انگشتان دست برای فشار در نقطه سوزن استفاده می‌شود. در بیماران مبتلا به سرطان، فشار سوزن برای کنترل عوارضی مانند درد یا حالت تهوع و استفراغ به‌کار گرفته شده است.
 • فتیله‌گذاری: نوعی حرارت درمانی است که در آن شاخ و برگ گیاهان در بالای بدن برای گرما در نصف‌النهار نقطه سوزن و افزایش جریان خون و «چی» سوزانده می‌شوند. شاخ و برگ گیاهان ممکن است مستقیماً روی پوست، نزدیک به سوزنبرای چند دقیقه یا در نوک سوزن طب سوزنی قرار داده شوند.
 • بادکش: رویه‌ای است که در آن یک فنجان شیشه‌ای که هوای درون آن با سوزاندن یک پنبه آغشته به الکل تخلیه می‌شود، وارونه بر روی یک ناحیه از بدن قرار می‌گیرد.
 • ایجاد خلأ، فنجان را برروی پوست نگه می‌دارد. بادکش برای افزایش جریان خون و «چی» استفاده می‌شود. اعتقاد بر این است که این عمل، منافذ پوست راباز می‌کند و اجازه می‌دهد تا سموم بدن خارج می‌شود.
 • آیا هیچ مطالعه ‌بالینی (آزمایشگاهی یا حیوانی) با استفاده از طب سوزنی انجام شده است؟
 • مطالعات علمی در استفاده از طب سوزنی برای درمان سرطان و عوارض جانبی به‌تازگی شروع شده است. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی را کاهش دهد و باعث شود سیستم ایمنی بدن درزمان انجام شیمی‌درمانی قوی‌تر کار کند.

آیا هیچ آزمایش بالینی (مطالعات تحقیقاتی با بیماران) از طب سوزنی انجام شده است؟

بیش‌ترین مطالعات در مورد استفاده از طب سوزنی در بیماران مبتلا به سرطان در چین انجام شده است. در سال ۱۹۹۷، مؤسسه ملی بهداشت شروع به ارزیابی ایمنی و اثربخشی طب سوزنی به‌عنوان یک درمان مکمل و جایگزین کرد.

 مطالعات اثر طب سوزنی در سیستم ایمنی بدن

مطالعات روی اثر طب سوزنی در سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به سرطان نشان داد که پاسخ سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد.

 مطالعات اثر طب سوزنی بر درد

در مطالعات بالینی، طب سوزنی مقداری از درد در برخی از بیماران مبتلا به سرطان را کاهش داد. در یک مطالعه، بیش‌تر بیماران درمان شده با طب سوزنی قادر بودند مصرف

دارو برای تسکین درد را متوقف کنند یا میزان کم‌تری دریافت کنند. با این‌حال، به‌دلیل ضعف در طراحی مطالعه و اندازه، یافته‌های حاصل از این مطالعات قوی به نظر نمی‌آیند. مطالعاتی با استفاده از روش‌های دقیق علمی برای اثبات چگونگی تأثیر طب سوزنی بر درد مورد نیاز است.

 مطالعات اثر طب سوزنی بر تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی

قوی‌ترین شواهد از اثر طب سوزنی، از آزمایش‌های بالینی روی استفاده از طب سوزنی برای تسکین تهوع و استفراغ حاصل شده است. چند نوع از آزمایش‌های بالینی استفاده از روش‌های مختلف طب سوزنی را برای کاهش تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی، عمل جراحی و حال تهوع صبح نشان داد. به نظر می‌رسد اثر آن برای جلوگیری از استفراغ در کاهش تهوع بیش‌تر است.

 مطالعات اثر طب سوزنی

در سرطان و علائم (به غیر از حالت تهوع) ناشی از درمان سرطان آزمایش‌های بالینی در حال مطالعه اثرات طب سوزنی روی سرطان و علائم ناشی از درمان سرطان، از جمله کاهش وزن، سرفه، درد قفسه سینه، تب، اضطراب، افسردگی، عرق شبانه، گرگرفتگی، خشکی دهان، مشکلات گفتاری و مایع در دست‌ها یا پاها هستند. مطالعات نشان داده‌اند که، برای بسیاری از بیماران، درمان با طب سوزنی، علائم را تسکین می‌دهد یا از بدتر شدن آنها جلوگیری می‌کند.

 آیا هیچ عارضه جانبی یا خطری از طب سوزنی گزارش شده است؟

چند عارضه گزارش شده است. مشکل استفاده از سوزنی که استریل (عاری از میکروب) نیست و قرار دادن سوزن در محل اشتباه، حرکت از بیمار و یا نقص در سوزن. مشکلات، شامل زخم‌شدگی و درد در طول درمان، احساس خستگی، سبک شدن سر یا خواب‌آلودگی و عفونت می‌شوند. از آنجا که شیمی‌درمانی و پرتودرمانی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند، باید هنگامی طب سوزنی برای درمان به بیماران مبتلا به سرطان داده شده است از سوزنی بسیار تمیز و استریل استفاده شود. مهم است که درمان از پزشک طب سوزنی واجد شرایط دریافت شود که برای هر بیمار از مجموعه جدید یکبار مصرف استفاده می کند.

 آیا طب  سوزنی توسط مدیریت نظارت بر امور دارویی و غذایی (FDA) برای استفاده به‌عنوان درمان سرطان در ایالات متحده تأیید شده است؟

FDA سوزن‌های طب سوزنی را برای استفاده توسط پزشکان با مجوز در سال ۱۹۹۶ تأیید کرد. FDA استفاده از سوزن استریل و غیرآلوده را برای یکبار استفاده توسط پزشکان واجد شرایط الزامی‌کرده است.

اطلاعات عمومی طب مکمل و جایگزین General CAM Information

طب مکمل و جایگزین همچنین به‌عنوان پزشکی یکپارچه، شامل طیف گسترده‌ای از فلسفه‌های شفا، دیدگاه‌ها و درمان‌ها است. معمولاً زمانی درمان به‌نام مکمل است که علاوه بر درمان متعارف استفاده می‌شود، اغلب وقتی به‌نام جایگزین از آن استفاده شود که به‌جای درمان متعارف استفاده شود. (درمان‌های معمولی آنهایی هستند که به‌طور گسترده‌ای پذیرفته شده‌اند.) با توجه به نحوه استفاده آنها، برخی از روش‌های درمانی می‌تواند مکمل یا جایگزین در نظر گرفته شود. طب مکمل و جایگزین در تلاش برای جلوگیری از بیماری، کاهش اضطراب، کاهش یا جلوگیری از عوارض و نشانه‌ها یا کنترل یا رفع بیماری استفاده می‌شود.

بیماران مبتلا به سرطان که روش‌های درمانی مکمل و جایگزین را در نظر گرفته‌اند باید این تصمیم را با پزشک، پرستار یا داروساز مطرح کنند که رویکرد درمانی بررسی شود، زیرا برخی از روش‌های درمانی مکمل و جایگزین وقتی که با درمان متعارف استفاده شود ممکن است با درمان استاندارد تعارض داشته یا مضر باشد.

ارزیابی درمان‌های مکمل و جایگزین Evaluation Of CAM Approaches

مهم است که همان ارزیابی دقیق علمی مورد استفاده برای ارزیابی روش‌های متعارف برای ارزیابی درمان‌های طب مکمل و جایگزین نیز مورد استفاده قرار گیرد.

روش‌های متعارف برای درمان سرطان عموماً برای ایمنی و مؤثر بودن، از طریق یک فرایند سخت علمی که شامل آزمایش‌های بالینی که با تعداد زیادی از بیماران انجام شده است مطالعه می‌شوند. در مورد ایمنی و مؤثر بودن روش‌های مکمل و جایگزین شناخت کم‌تری وجود دارد. تعداد کمی از روش‌های درمانی مکمل و جایگزین به‌عنوان تحت ارزیابی دقیق قرار گرفته است. در اصل تعداد کمی از روش‌های درمانی طب مکمل و جایگزین کاملاً جایگزین روش‌های درمان سرطان در نظر گرفته می‌شوند همچنین نه به‌عنوان داروهای شفا بخش، بلکه به‌عنوان روش‌های درمانی تکمیلی در نظر گرفته می‌شود که ممکن است به بیماران کمک کند احساس بهتری داشته باشند و سریع‌تر بهبود یابند. یکی از این نمونه‌ها، طب سوزنی است. با توجه به هیات متخصصان در مؤسسه ملی بهداشت اجماع کنفرانس در نوامبر سال ۱۹۹۷، طب سوزنی در مهار تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی و درد ناشی از عمل جراحی مؤثر شناخته شده است. در حالی‌که، برخی از دیدگاه‌ها، مانند استفاده از لتریل که، مورد مطالعه قرار گرفتند بیهوده و بی‌اثر و یا به‌طور بالقوه مضر شناخته شدند.

سؤال‌هایی که باید از ارائه‌دهنده بهداشت و درمان درباره پزشکی مکمل و جایگزین بپرسید

Questions To Ask Your Health Care Provider About CAM

در زمان بررسی طب مکمل و جایگزین، بیماران باید از ارائه‌دهنده بهداشت و درمان سؤال‌‌های زیر را بپرسند:

 • چه عوارض جانبی می‌توان انتظار داشت؟
 • خطرات مرتبط با این درمان‌ها چیست؟
 • آیا مزایای شناخته شده آن از ضررهایش بیش‌تر است؟
 • چه فایده‌ای از این درمان می‌توان انتظار داشت؟
 • آیا این درمان با درمان متعارف تعارض ایجاد می‌کند؟
 • آیا این درمان بخشی از آزمایش‌های بالینی است؟
 • اگر چنین است، چه کسی از آن حمایت می‌کند؟
 • آیا این درمان توسط بیمه درمانی من تحت پوشش خواهد بود؟
ارسال شده در مجموعه مقالات

ارسال نظر

*

code